Na stronie

24 SŁUCHACZY PUTW Z CERTYFIKATEM POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ W RĘKU.

25 stycznia 2020 zakończyliśmy udział w Projekcie pt. „ POLITECHNIKA ŚLĄSKA TRZECIEGO WIEKU ”. który rozpoczął się w czerwcu 2019 r.

 

 

Miejscem realizacji projektu było Centrum Edukacyjno – Kongresowe oraz laboratoria Politechniki Śląskiej w Gliwicach i Zabrzu. Ogółem wzięło w nim udział ponad 400 osób z Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Bytomia, Piekar Śląskich,Tychów, Dąbrowy Górniczej, Raciborza oraz Kluby Seniora z Gliwic i Zabrza.

Założenia projektu i jego cele zostały nakierowane na aktywizację społeczną i zawodową Seniorów, poszerzenie wiedzy ogólnej i specjalistycznej, rozwój zainteresowań uczestników, pobudzanie aktywności edukacyjnej i kulturalnej oraz zapobieganie społecznemu wykluczeniu. Dodatkowo seniorzy aktywnie spędzali wolny czas, zawierali nowe znajomości, poprawiali komfort swojego życia. Zajęcia były więc w pełni i z całym zaangażowaniem kadry wykładowców i opiekunów grup realizowane. A kadrę stanowili doświadczeni wykładowcy – pracownicy naukowo – dydaktyczni Politechniki Śląskiej z wieloletnim stażem pracy na uczelni, dużym dorobkiem naukowym i znacznymi osiągnięciami w różnych dziedzinach nauki. Wykłady obejmowały trzy obszary tematyczne: nauki techniczne, społeczne  i humanistyczne. Prelekcje z wykorzystaniem wizualnych obrazów pozwalały nawiązać wykładowcom wspaniały kontakt ze słuchającymi.

Pytania, reakcja śmiechem, niedowierzaniem, były świadectwem wzajemnej życzliwości i rozumienia prezentowanej wiedzy, bo też chłonęliśmy ją w gotowości do jej wykorzystania i realizacji w naszych codziennych działaniach.

W ciągu 44 godzin wykładów i ćwiczeń, tzw. modułów wykładowo – warsztatowych i laboratoryjnych, mieliśmy możliwość skorzystać z szerokiej gamy propozycji z oferty edukacyjnej. Oto niektóre przykłady tematów:

Wirtualna podróż po Francji szlakiem katedr gotyckich.

Spacer w Rzymie po Forum Romanum.

Proste wprowadzenie do trudnego językoznawstwa.

Rentgen czy rezonans magnetyczny w diagnostyce medycznej.

Metabolizm, żywienie i równowaga kwasowo -zasadowa organizmu.

Czy świat może istnieć bez bakterii?

Psychomotoryka – trening.

Monizm elektryczny. Nadeszły mroczne czasy.

Wykorzystanie technologii wirtualnej rzeczywistości w systemach medycyny.

Datowanie radiowęglowe całunu turyńskiego.

Dom-bezpieczna przystań czy życie w potrzasku? (Co nam zagraża w domowych pieleszach?)

Umowy: dożywotnie, darowizny, o rentę. (Kodeks cywilny)

sceny dantejskie, czyli podróż przez piekło z autorem Boskiej Komedii – Dantem Alligierii – ojcem języka włoskiego.

Palio na Piazza del Campo w Sienie – niezwykły plac.

 

 

Wyrażamy głębokie uznanie i podziękowanie dla zrealizowanych zadań w ramach modułów, opracowanych przez Panią Dyrektor Instytutu Badań nad Edukacją i Komunikacją, a jednocześnie Kierownika Projektu, dr hab. Beatę Pitułę, prof. Politechniki Śląskiej.

Obfity plon zdobyty w czasie zajęć przeniesiemy w dużej mierze na własny grunt.

Ponadto wspaniały klimat, przyjemna atmosfera, uśmiech na twarzy, przyjacielskie pogaduszki, smaczna kawa , herbatka z ciasteczkiem ( często na stojąco), powitania  i pożegnania, wspólne zdjęcia i oczekiwanie na przyjazd autokaru pod Urzędem Miasta w Piekarach Śl. i pod wspaniałymi budowlami Politechniki Śląskiej  w Gliwicach. Warto było! Miło razem spędzony czas zapamiętamy na długo i zachowamy w naszych sercach.

 

 

Opracowała: Jadwiga Głogowska (obecna na wszystkich zajęciach ).

galeria zdjęć