Na stronie

PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA

 

Psychologia pozytywna to dziedzina psychologii zajmująca się podłożem dobrego samopoczucia i szczęścia, a także męstwem oraz cnotami ludzkimi. Nauki psychologiczne poświęcały tradycyjnie wiele uwagi na badanie negatywnych i patologicznych aspektów życia człowieka (lęki, stres, depresja, itp.), pozostawiając na marginesie badanie aspektów pozytywnych, jak kreatywność, inteligencja emocjonalna, humor, mądrość, szczęście. Skuteczna recepta, to kilka wskazówek z których warto skorzystać podczas codziennego spaceru ku szczęściu :

  • Szczęścia nie da się osiągnąć raz nazawsze. W naturze człowieka leży ciągłe poszukiwanie szczęścia i ciągły niedostyt. Gdyby było inaczej, zatrzymywalibyśmy się w pewnym punkcie kurczowo trzymając się tego, co już mamy.
  • Warto sprawiać sobie drobne przyjemności, gdyż to one są cegiełkami, z których składa się bardziej ogólne poczucie szczęścia.
  • Człowiek jest istotą społeczną. Myśląc o swoim szczęściu warto pamiętać, że jest ono powiązane ze szczęściem innych osób.
  • Wybór celów życiowych wpływa na to, jakich emocji doświadczamy i jak bardzo czujemy się szczęśliwi. do szczęścia może więc prowadzić refleksja nad tym, co uważamy za ważne dla nas osiągnięcia.
  • Choć wiele zależy od nas samych, to nie zależy od nas wszystko. Bardzo istotne jednak jest ... POZYTYWNE MYŚLENIE !

Czym jest osobiste poczucie szczęścia? Co nas uszczęśliwia? Z czym wiąże się życiowa satysfakcja, a z czym jej brak? To tylko niektóre pytania, na które znajdziecie Państwo odpowiedź na zajęciach.