Na stronie

NAJCZĘSTSZE CHOROBY OCZU. JAK SIĘ PRZED NIMI CHRONIĆ.

PAMIĘTAJ !!! „NIKT NIE JEST ZA STARY NA LECZENIE OCZU...”

 

14 stycznia 2025 roku Członkowie PUTW pobili rekord frekwencji na wykładzie związanym z następującym tematem:”Najczęstsze choroby oczu. Jak się przed nimi chronić.” Lekarz okulista Łukasz BULAK był wykładowcą na spotkaniu jako specjalista medycyny w dziedzinie okulistyki. Świadczy usługi na terenie pobliskich miast wokół naszego miasta. Prelegent przedstawił tematykę na podstawie zdjęć i podpisów w obrazach filmowej prezentacji.

Choroby oczu u osób starszych bywają bardzo dokuczliwe w każdym wieku. Jak mają te problemy rozwiązywać seniorzy i seniorki. Wiele z tych problemów wynika z wieku. Inne są skutkiem chorób. Te nieleczone wpływają także na oczy.

W pierwszej kolejności omówił budowę oka , jego wady oraz funkcje ochronne powiek.; dolnej i górnej. Z każdą dolegliwością trzeba udać się do odpowiedniego lekarza. Warto i trzeba leczyć oczy w każdym przypadku. Słabe widzenie powoduje:

uzależnienie od innych osób, zwiększa się częstość urazów, wypadków i złamań, depresję. Wśród starszych osób najpoważniejszymi chorobami oczu są: zaćma starcza, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej, retinopatia cukrzycowa i prezbiopia. Pokrótce zostały przedstawione poszczególne zjawiska chorobowe.

ZAĆMA – zwana inaczej KATARAKTĄ - to choroba soczewki oka. Nieleczona prowadzi do ślepoty. Powoduje , że widziane przedmioty są rozmyte i przymglone. Pogarsza się ostrość widzenia. Soczewka oka mętnieje, źrenica może zmienić kolor na szarobiały. Widzenie światła nie jest zaburzone,

oczy nie są przekrwione, ani nie bolą. Pacjenci tych problemów nie zauważają Zaćmę leczy się operacyjnie. To dość powszechny i bezpieczny zabieg, po którym poprawia się ostrość widzenia.

JASKRA – dość częsta i bardzo poważna choroba oczu. Jest nieuleczalna. Nagły atak choroby może nieodwracalnie uszkodzić całkowicie wzrok. Ważne jest wczesne jej wykrycie. Wiąże się z nadciśnieniem tętniczym i samo podwyższa ciśnienie wewnątrz gałkowe. W ostrym ataku ból dna oka i zamglenie widzenia.

W większości przypadków rozwija się przewlekle i bezobjawowo.

Musi być leczona i operacyjnie.

ZWYRODNIENIE PLAMKI ŻÓŁTEJ. Częściej występuje u kobiet. Wywołana zostaje przez nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, wieloletnie narażenie na światło. Poważnym zagrożeniem jest niezdrowy i siedzący tryb życia osób otyłych. Oznaki choroby to: skrzywienie tekstu podczas czytania, problemy w prowadzeniu samochodu i rozróżnianiu szczegółów. Ponadto w centrum pola widzenia powstaje mgła, mroczki, rozmywa się obraz i prowadzi do ślepoty. Leczy się lekami i operacyjnie.

RETINOPATIA CUKRZYCOWA to choroba cukrzycy typu 1. Cukrzyca powoduje problemy w funkcjonowaniu naczyń krwionośnych, które odżywiają oko. Powstają wtedy nowe , ale bardzo słabe naczynia krwionośne. Bo brak niedokrwienia. Naczynia mogą pękać i powodować wybroczyny i krwotoki. Ważna kontrola cukrzycy i operacja oka.

PREZBIOPIA - starczowzroczność. Nie jest chorobą, ale może spowolnić jej postęp i korygować widzenie odpowiednio dobranymi szkłami korekcyjnymi.

 

Bardzo ważne znaczenie ma odpowiedzialna profilaktyka chorób oka.

Zalecenia dla zdrowych oczu/

Ruszaj się: Spacer, marsz, wysiłek fizyczny ( 3 razy w tygodniu)

Chroń oczy – noś okulary przeciwsłoneczne oraz korekcyjne. Zły nawyk – te same okulary od lat.

Kontakt z optometrystą i optykiem.

Pamiętajmy,:Oczy są jednym z najważniejszych narządów człowieka.

Powinniśmy wiedzieć : O czym nam mówią. Co im szkodzi i jak o nie zadbać Pan Okulista odpowiedział na wiele pyta, bo zainteresowanie tematem było duże. Podziękowano gromkimi oklaskami.

 

Opracowała : Jadwiga. Głogowska

 

*GALERIA