ZDROWIE PSYCHICZNE SENIORA
- Szczegóły
- Kategoria: Informacje
- Opublikowano: poniedziałek, 22, kwiecień 2024 13:37
- instruktor
- Odsłony: 1104
„.... Największym odkryciem każdego pokolenia jest to,
że człowiek potrafi zmieniać swe życie ,
zmieniając swój stosunek do życia....”
ZDROWIE PSYCHICZNE SENIORA .
Dnia 15 kwietnia w auli Piekarskiego AZS Słuchacze P UTW wysłuchali prelekcji, związanej ze zdrowiem psychicznym człowieka, którą przygotowała i przeprowadziła Pani psycholog Zofia GAJOWSKA. PANI ZOSIA od kilkunastu lat prowadzi fakultet na naszym UTW pt. „Psychologia szczęścia,”, który cieszy się estymą i dużym zainteresowaniem.. Rozważania Pani prelegentki pragnę rozpocząć filozoficznym stwierdzeniem SENEKI: „Z życiem jest tak , jak ze sztuką w teatrze, nie jest ważne jak długo trwa, ale jak jest zagrana...” Dlatego prowadząca nawiązała do określenia słowa: „starość”, starając się znaleźć wiek seniora. Wczesna starość, czyli dorosłość to lata 60-75, późna starość – 75-90, długowieczność to lata po dziewięćdziesiątce.
Sytuację tę, w której jesteśmy grupie, może rozwiązać nasza sylwetka, ćwiczenia, styl życia. A więc potrzeby fizjologiczne, związane z okresem późnej starości. Należą do nich : jedzenie, bezpieczeństwo, przynależność, uznanie czy odrzucenie w grupie, spotykanie się z aktywnymi ludźmi w rożnym wieku. Ważną sprawą jest być w grupie społecznej, kiedy się ma pomoc w niemocy, mieć poczucie, że jest się potrzebnym w rodzinie oraz nawiązywać więzi pokoleniowe.
W okresie starości chcemy być jak najdłużej niezależni, mamy potrzebę niezależności życiowej, bo przecież zachowaliśmy jeszcze wiele pasji w życiu. Przychodzi też czas większej konieczności opieki w domu rodzinnym. Bronimy się przed oddaniem do domów Seniora i przed samotnością.
Definicja zdrowia psychicznego w/g Światowej Organizacji Zdrowia, ukazuje zdrowie w pozytywnym świetle. Zdrowie jest stanem pełnego lub całkowitego dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego, a nie tylko brakiem istniejącej choroby. Zaburzenia psychiczne związane są z ogółem chorób w nieprawidłowym funkcjonowaniu psychiki. Nasz organizm może uruchamiać nieadaptacyjne wzorce zachowań, które utrudniają i odsuwają funkcjonowanie. Trzeba tu wymienić obniżenie nastroju, zaburzenia myślenia, urojenia, omamy natręctwa, stres, pęd i dążenie do kariery za wszelką cenę. One wywołują problemy emocjonalne i zaburzenia psychiczne. Pani Prelegent zwróciła szczególną uwagę na liczby, które wg WHO obrazują okres życia seniorów . W r. 2010 żyło na świecie 24 tys. stulatków. W r. 2050 przewiduje się ich ponad 50 000. A wiek 80 lat przekroczy 40% społeczeństwa.
Czynniki, które będą powodem tych przewidywań to: inna jakość życia, doświadczenie życiowe, korzystanie z internetu, portali społecznościowych, reproduktywność społeczna, opinie społeczne.
Zaś PLAN MADRYCKI przewiduje nawiązywanie kontaktów z ludźmi różnego wieku, wykazujących różnorodną pomoc. Również wizerunek osób starszych jest bardziej pozytywny, który wskazuje na większą satysfakcję życiową, mniejsze tempo starzejącego się organizmu. Wszystko to uzależnienia biologiczne, środowiskowe, psychiczne i społeczne jak m.innymi wino, papierosy, równe związki w parach, wykształcenie, poczucie własnej wartości, uprawianie sportu, codzienne ćwiczenia, poprawa ogólnego samopoczucia.
DEPRESJA – to również bardzo ważne zagadnienie związane z życiem ludzi w starszym wieku. Objawy depresji wskazują na utratę wiary i poczucia własnej wartości. To również poczucie bezużyteczności, nadmierne, nieuzasadnione poczucie winy oraz negatywne spojrzenie na przyszłość. To także myśli o śmierci, samobójstwie, spadek zdolności koncentracji, uwagi i zapamiętywania.
Badania wykazują, że co czwarty senior w przedziale wieku 65-79 cierpi na depresję, którą wywołuje bezsenność, zaniki pamięci i otępienie oraz brak kontaktu.
Zaburzenia psychiczne dotykają osoby powyżej 60 r. życia w 15 %. Od 2015 r.-2050 r. wzrośnie z 12% do 22% tj. z 900. mln do 2 mld. W wieku powyżej 60. lat.
Depresję trzeba leczyć. Każdy z nas ma inną osobowość i inny charakter. Pani mg r Gajowska ukazała również w prezentacji obraz Piramidy żywieniowej, gdzie na pierwszym miejscu od dołu pojawił się ruch wszystkich ludzi: bieganie, chodzenie i różne ćwiczenia. Oklaski za bardzo pożyteczny temat, pięknie przedstawiony i zakończony miłym wierszykiem z dziecinnych lat, były dużym podziękowaniem dla Pani Zofii
Gajowskiej,
Opracowała ; J. GŁOGOWSKA