BEZPIECZNY SENIOR NA DRODZE 18.03.2024
- Szczegóły
- Kategoria: Informacje
- Opublikowano: czwartek, 21, marzec 2024 10:45
- instruktor
- Odsłony: 329
”....NA DRODZE PATRZ I SŁUCHAJ...”
BEZPIECZNY SENIOR NA DRODZE.
Trzecim tematem w programie opracowanym przez Radnych naszego miasta znalazły się zagadnienia związane z bezpieczeństwem Seniorów na drodze. Najważniejsze sprawy związane z poruszaniem się na drodze omówili Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Piekarach Śl. Wprowadzeniem do tematu była prezentacja wypadków drogowych w ostatnich latach, które miały miejsce na drogach naszego miasta oraz ich przyczyny i skutki.
Każdy pieszy użytkownik drogi musi mieć na uwadze następujące przepisy związane z ruchem drogowym.
-
Jestem bezpieczny, bo posiadam na widocznym miejscu elementy odblaskowe.
-
Korzystam z chodnika lub drogi dla pieszych lub z pobocza.
-
Ustępuję miejsca pojazdowi, gdy jestem zmuszony korzystać z jezdni
-
Dbam o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników na drodze.
-
Nie wchodzę na jezdnię bezpośrednio pod jadący pojazd, w tym również na pasach dla pieszych.
-
Nie korzystam z telefonu komórkowego podczas przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów, torowisko, ponieważ ograniczam możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych.
-
Myślę w każdej sytuacji, bo chcę bezpiecznie poruszać się w ruchu drogowym.
W podsumowaniu Prelegent w obrazach prezentacji ukazał przyczyny i skutki różnorodnych kolizji, wypadków pojazdów samochodów osobowych, ciężarówek, tirów z udziałem również pieszych. Wielu z nich nie przeżyło. Wybieraj więc dobre
i bezpieczne trasy, dostosowuj odpowiednią prędkość do warunków na drodze, na parking staraj się wjeżdżać tyłem, aby wyjechać przodem. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania, mim, że masz pierwszeństwo.
-
Spotkanie zakończyło się pokazem ratowania leżącego na ulicy człowieka, który przeprowadził Pan Strażak z Bytomia.
W pokazie wykorzystał przedmiot zwany DEFIBRATOREM, czyli sprzętem medycznym, który stwarza możliwości przywrócenia akcji serca w przypadku jej nagłego zatrzymania. Uciski klatki piersiowej trzeba prowadzić w sposób ciągły z częstotliwością 100 – 120 na minutę , a przerwa nie powinna przekraczać 10 sekund. Defibratora nie stosuje się u dzieci poniżej pierwszego roku życia, a także u osób przytomnych. Inne czynności podpowiada sam defibrator, które należy wykonywać właśnie w tej kolejności. Sprzęt w postaci defibratora wykorzystują ratownicy medyczni lub lekarze medycyny ratunkowej.
Opracowała: Jadwiga GŁOGOWSKA