Na stronie

04.03.2024 "SENIOR W GÓRACH" - WOJCIECH KRAWCZYK

„... Góry uczą nas, że sukces to nie szczyt ,

ale droga do niego...”

„... GÓRY DLA SENIORA ...”

W górach odkrywamy nie tylko piękno świata, ale przede wszystkim siebie. Z takim zamiarem przygotował piękną prelekcję dla Seniorów z PUTW Pan Wojciech Krawczyk, który zaprosił Nas na spacer po Tatrach. Wędrówka po górach w południowej części naszego kraju pozwoliła nam przenieść się w niejeden zakątek polskich ścieżek, dolin, zboczy i szczytów. „Góry dla Seniora”! „...bo najciężej się ruszyć . Ten pierwszy nie jest krokiem dróg, lecz serca...” Poruszyły nas te słowa Wiesława Myślińskiego, wyjęte z „Widnokręgów.” Pan Prelegent to z zawodu strażak, ale z zamiłowania wspaniały miłośnik gór, pomocnik ratowników, niezmordowany turysta i zdobywca nie tylko tatrzańskich szczytów. Swoją opowieść o Tatrach zawarł w odpowiedziach na pytania, które stawiał sobie i nam. A wybrzmiewały one w takiej postaci: CZYM SĄ GÓRY DLA MNIE? - Po co się wspinamy? - Czym jest cisza w górach? Jaki ma cel każda wyprawa? Odpowiedzi widzieliśmy na pięknych zdjęciach, ukazujących szlak Orlej Perci, Zawrat, drogę do Morskiego Oka, widok na Kościelec, Dolinę Gąsienicową, Dolinę Pięciu Stawów, wędrówkę na Giewont z 8 – letnim synem, schronisko na Hali Kondratowej oraz czarującą zimę na Pilsku w Beskidach. Urzekały nas zachody słońca w Tatrach na Rysach i wschody w Wierzbowej na Babiej Górze. A wspinamy się na Giewont, bo tam się pięknie oddycha, pokonujemy szlaki na szczyty, bo tam są cudowne widoki i niczym nie zmącona cisza, która przynosi spokój i ukojenie oraz zachwyt nad urokiem Matki Natury. „...Tatry nie są zwykłym pięknem, są pięknem ponad inne piękna. Tam, gdzie piękno łączy się z tęsknotą za pięknem, rodzi się miłość…” Pan Wojciech doznaje tych niecodziennych uczuć bardzo często i wie, że góry przemawiają w ciszy do duszy człowieka. Dużym zainteresowaniem wśród Słuchaczy cieszyły się różne elementy, które trzeba zabrać planując wycieczkę w góry. Na scenie leżały raki, raczki, skafandry na deszcz i ciepło, pojemniki na wodę, czajniki, zaparzacze kawy, plecak, ubiory i środki opatrunkowe. Wszystko zapakowane, przemyślane i przewidziane u organizatora wypadu w góry. I tu padło pytanie: OD CZEGO ZACZĄĆ? NO WŁAŚNIE ! Od pory roku, przewidzieć warunki na szlaku, znać prognozę pogody, zabrać mapę, profil trasy dojazdowej i jej czas, odległość od domu, , ilość dni pobytu, zapytać lekarza czy organizm dobrze zniesie pobyt w górach. Najważniejsze pytanie brzmi :

JAKI MAM CEL? SAM CZY Z KIMŚ CHCĘ OSIĄGNĄĆ TEN CEL ZA WSZELKĄ CENĘ!!! Pamiętajmy, że w górach odkrywamy nie tylko piękno świata, ale przede wszystkim SIEBIE.

Podziękowanie za owocny wykład, naukę i przestrogi złożyła Pani Dyrektor Ilona Ogiołda i Kolega Jan Baron – przewodniczący Rady Słuchaczy przy oklaskach uczestników.

OPRACOWAŁA: JADWIGA GŁOGOWSKA

 

*GALERIA