WYCIECZKA
- Szczegóły
- Kategoria: Informacje
- Opublikowano: piątek, 28, kwiecień 2023 11:09
- instruktor
- Odsłony: 575
„Szlakiem Orlich Gniazd idziemy, pieśń harcerską niesie wiatr.
Z wież zamkowej polskiej ziemi patrzy na nas tysiąc lat...”
Te słowa z piosenki na obozach „ZAMONIT” od roku 1961 przez ponad 20 lat rozbrzmiewały, kiedy młodzi ludzie maszerowali szlakiem Orlich Gniazd po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Dnia 20 kwietnia 51. - osobowa grupa Słuchaczy naszego UTW odwiedziła zamki w Pieskowej Skale i w Ogrodzieńcu oraz Pustynię Błędowską.
Pod Zamkiem w Pieskowej Skale znaleźliśmy się po półtoragodzinnej jeździe we wsi Sułoszowa, położonej w Dolinie Prądnika na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Ta Strażnica gotycka usytuowana na skale zwanej Dorotką, powstała za czasów króla Kazimierza Wielkiego – ostatniego z rodu Piastów. Króla nazwano Wielkim, bo zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. Dowodem tego są liczne warownie na tym szlaku. Zamek oddano w ręce rodziny Szafrańców, potem Zebrzydowskich, Wielopolskich, Mieroszewskich. Od początku rozbudowywany stawał się typową siedzibą magnacką. Po II wojnie światowej przywrócono mu wygląd z czasów największej jego świetności. Otoczony jest malowniczym parkiem . U podnóża roztaczają się stawy założone w XVI wieku. Obecnie jest siedzibą filii Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu. Na dwóch kondygnacjach zamku mieści się stała ekspozycja pt. „Przemiany stylowe w sztuce europejskiej od średniowiecza do dwudziestolecia międzywojennego.” Eksponaty fascynujące, pięknie utrzymane, o różnorodnej tematyce, ogromnie nas zaciekawiły. Niektóre z nich można znaleźć w naszej galerii.
Z okna muzeum mogliśmy podziwiać najbardziej charakterystyczną skałę na terenie całej Jury zwaną Maczugą Herkulesa. Kilku uczestników dotarło do niej i pozowało do zdjęć.
Następnym przystankiem naszej wycieczki była Pustynia Błędowska niedaleko Olkusza. Ta piaszczysta pustynia o wielkości 33 km kwadratowych, jedyna pustynia w Europie, śródlądowa ze ścieżkami przyrodniczymi, punktami widokowymi i ruinami z czasów II wojny światowej, zrobiła na nas duże wrażenie. Najciekawszą atrakcją jest Róża Wiatrów – to punkt widokowy zbudowany z drewna w postaci róży. Kręcono na tej pustyni polskie filmy : „ Faraon” i „W Pustyni i w puszczy”.
Przystankiem końcowym był Zamek Ogrodzieniec. Jest to największa warownia na szlaku we wsi Podzamcze w woj. Śląskim. Została wybudowana w XIV – XV wieku przez ród Włodków w stylu architektury renesansowej. Warownia zyskała miano najpiękniejszej i najdostojniejszej ruiny tej wyżyny na Górze Janowskiego 504 m n.p.m. wśród wapiennych ostańców. Ma bogatą przeszłość historyczną. Na przykład:: Zamek nosił nazwę „Wilcza Szczęka”. Został jednak prawie całkowicie zniszczony podczas najazdu Tatarów w r. 1241. Odbudowany za czasów Kazimierza Wielkiego jest największym zamkiem na Jurze. Pokonaliśmy kilkaset schodów wśród malowniczych i fantazyjnych form skalnych aż na Basztę Kredencerską , skąd podziwialiśmy wspaniałe widoki na okolicę z 4 stron świata. A na samym dole zamku, ciemne kazamaty tzw. „Kurzej Stopki”.
Można było również usiąść na dziedzińcu i podziwiać emanujące potęgą i tajemniczością ruiny tej najwspanialszej jurajskiej warowni.
Trudno zmieścić na stronce całą wiedzę o zamkach w Pieskowej Skale i Ogrodzieńcu przekazaną przez doskonałych przewodników. Zachęcamy do osobistych, rodzinnych wyjazdów. Wszyscy uczestnicy serdecznie dziękują za przygotowanie i przeprowadzenie z detalami, bardzo bezpiecznie, ze smacznym obiadem i humorem całej wyprawy na JURĘ KRAKOWSKO- CZĘSTOCHOWSKĄ. Było pięknie. Przemiły nastrój i wiele niesamowitych wrażeń.
DZIĘKUJEMY ….....................!!!!!!
OPRACOWAŁA : JADWIGA GŁOGOWSKA