Na stronie

SPOTKANIE ZE STARĄ ŚLĄSKĄ PORCELANĄ

Dnia 27 marca 2023 PUTW gościł na wykładzie Państwo Irenę i Romana GATYSÓW- PASJONATÓW I DOKUMENTALISTÓW „ Starej Śląskiej Porcelany”. Swoją wiedzę w części zgromadzili na wizualnej prezentacji, którą prowadził Pan Roman, a dzielnie sekundowała Pani Irena umiejętnie uzupełniając wiadomości na pokazywanych slajdach. Historia fabryk porcelany na Dolnym Śląsku sięgała roku 1820 od założonej w Wałbrzychu przez Carla Kristera - dekoratora porcelany z Turyngii. Śląskie ziemie w tym czasie były pod zaborem pruskim.

Polska to potencjalny raj dla miłośników porcelany. Możemy zdobyć dzieła sztuki z Ćmielowa, Wałbrzycha. Śląsk wiódł prym w produkcji europejskiej porcelany. Bardzo szybko rozwijał się też na Górnym Śląsku w Roździeniu, obecnej dzielnicy Katowic w Szopienicach-Burowiec oraz w Katowicach -Bogucicach pod nazwą „Porcelana Śląska”. Recepturę opracował hrabia Walter von Tschrnhaus urodzony niedaleko Zgorzelca. Potem Georg von Giesche w latach 30. XX wieku zbudował fabryki pod nazwami : „Katowice „ i „Krystyna”, a wyroby porcelanowe nosiły nazwy „Lolita”, których produkcję zakończono w r, 2009. W roku 1952 zniszczono dokumentację, która zawierała nazwiska właścicieli i twórców fasonów i modeli.

Obecnie działa fabryka pod nazwą „Fndacja Giesche”, która zdobi i sprzedaje porcelanę. Państwo Gatysowie są właściciela dużej kolekcji porcelany z różnych fabryk , o ciekawych kształtach i modelach. Organizują wystawy, spotkania z różnymi grupami na terenie Śląska, popularyzują wiedzę na temat tej sztuki, zachęcając do chociażby maleńkiej kolekcji w swoim domu.

Na stopniach schodów znalazły się eksponaty ze zbiorów P. Gatys oraz talerzyk z serwisu A. Kudełko i serwis kawowy J. Głogowskiej.

 

Opracowała: J. Głogowska

Galeria