“ WIELKA PRZYGODA Z LATANIEM I NURKOWANIEM’
- Szczegóły
- Kategoria: Informacje
- Opublikowano: wtorek, 02, sierpień 2022 11:31
- instruktor
- Odsłony: 688
W dniu 26 czerwca 2022 r. 6-osobowa grupa naszych sportowców spotkała się z organizatorem konkursu “ Przygoda z lataniem i nurkowaniem”, tj. przedstawicielami Spółki z o.o “Mała Polska Flota Powietrzna” z siedzibą w Katowicach .
W konkursie mogły brać udział osoby w wieku 60+. Każdy z uczestników miał napisać do dnia 5 lipca 2022 r. pracę konkursową : “ Moja życiowa przygoda “ . Nagrodą w konkursie był udział w projekcie społecznym “ Przygoda z lataniem i nurkowaniem”.
Przedstawiciele Naszego Uniwersytetu w składzie : Anna Kudełko , Leokadia Kiełkucka , Bernadeta Ogiołda , Jan Ogiołda , Danuta Stróż , Andrzej Warmiński napisali prace i zakwalifikowali się do udziału w projekcie już jako uczestnicy. Zaczęła się wielka przygoda.
Dnia 24 lipca 2022 r. wyjechaliśmy na lotnisko w Kłobucku. Mieliśmy okazję poznać różne rodzaje wiatrakowców , przekazano nam wiele ciekawych wiadomości z awioniki oraz o małych lotniskach. Potem były loty wiatrakowcami. Spora doza wrażeń , ponieważ wznosiliśmy się w powietrze wiatrakowcem bezkabinowym –Magni gyro M 16 Tandem Trajner. Loty odbywały się nad Kłobuckiem, a piloci wskazywali nam ciekawe miejsca w tej miejscowości . Wszyscy byli zachwyceni , choć niekiedy trzeba było pokonać lęk przestrzeni .
Następna przygoda - tym razem z nurkowaniem już dnia 26 lipca 2022 r.
Pierwsze zajęcia – zapoznanie się ze sprzętem , wysłuchanie informacji o nurkowaniu i bezpieczeństwie. Zajęcia odbyły się w Europejskim Centrum Działalności Podwodnej “Nurek” w Bytomiu. Nasi słuchacze pływali i nurkowali w płetwach i jacketach . Jacket to kamizelka z butlą ze sprężonym powietrzem . Było dużo stresu , ale instruktorzy byli bardzo cierpliwi , tłumaczyli i pokazywali jak należy korzystać ze sprzętu do nurkowania . Wszyscy mocno trenowali , bo na drugi dzień mieliśmy nurkować w otwartym akwenie .
I właśnie 27 lipca 2022 r. pojechaliśmy do Bazy Nurkowania VIA SPORT DIVING MARINA “ KOPARKI “, która znajduje się na terenie dawnego kamieniołomu “Gródek” w Jaworznie . Nazwa “Koparki” pochodzi od zalanych tam w latach 90-tych dwóch potężnych koparek , które obecnie znajdują się na głębokości 14,5 m.
Do nurkowania musieliśmy założyć profesjonalny strój – piankę, płetwy i jacket z butlą , która waży ok. 12-14 kg . Ale wszyscy pomagali sobie w ubieraniu i nurkowali najpierw w specjalnym basenie umiejscowionym w akwenie, a potem wraz z instruktorem wypływali na otwartą wodę.
Były to najbardziej ekstremalne zajęcia. Ale wszyscy wychodzili na brzeg z wielkim uśmiechem.
Można było też przejść ścieżką przez las nad staw “Wydra” zwany Polskimi Malediwami. To tutaj na tafli znajduje się kręta drewniana kładka oraz altanki unoszące się ponad powierzchnią wody. Turkusowy kolor stawu wraz z pomarańczowym kolorem otaczających skarp jest przepięknym widokiem .
Były to trzy dni z wielką przygodą .
Wiceprezes Zarządu Spółki “Mała Polska Flota Powietrzna” Pani Beata Znamirowska-Soczawa zamieściła na stronie “Ekstremalni 60 plus” następujący wpis :
“ Dziękuję wspaniałej grupie “emerytów” za udział w projekcie i testowaniu naszego pomysłu . Jedno jest pewne – nikt z Was nie jest mentalnym ani fizycznym emerytem . Zarażacie młodością ducha , radością i petardową energią “.
Jest to piękne podsumowanie tych trzech dni , które stanowiły dla nas wielkie wyzwanie , ale też dostarczyły dużo emocji i radości .
Dziękujemy za zaproszenie nas do udziału w tym projekcie i otoczenie opieką w czasie jego trwania : Zarządowi Spółki “Mała Polska Flota Powietrzna” , wspaniałym pilotom , Dyrektorowi Centrum “Nurek” , instruktorom nurkowania, przedstawicielowi WOPR oraz fotografowi , który z wielkim poświęceniem fotografował nasze poczynania .
A grupie naszych sportowców gratulujemy , że tak wspaniale reprezentowali nasz Uniwersytet . Choć wszystkie zadania były trudne i były nowością dla nich to były wspaniale wykonane i najważniejsze że sprawiały radość i satysfakcję .
Opracowała – Anna Kudełko