Na stronie

ATRAKCJE KRAJOZNAWCZE WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO.

 

...Podróżowanie uczy skromności,

jak niewiele miejsca zajmujemy w świecie...”

( Gustave FLAUBERT )

 

W dniu 21 marca Słuchacze P UTW wysłuchali prelekcji Pana Edwarda Wieczorka – Kierownika Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK w Katowicach. Pan E. Wieczorek dwukrotnie pilotował wycieczki na naszym UTW z Grupą Turystyczną. Temat prelekcji zachęcał obecnych do turystycznych wojaży po Śląskim Regionie.

Skupił się na wybranych atrakcjach naturalnych, stworzonych przez naturę, w otaczającej nas przyrodzie oraz kulturowych, wybudowanych i ukształtowanych przez człowieka. Podkreślał, że Śląsk to kraina wielkich kontrastów: Śląsk Zielony, Śląsk Czarny, urozmaicona ukształtowaniem powierzchni takimi jak: Beskidy, Kotlina Oświęcimska, Garb Tarnogórski. Bardzo odmienna i niezmiernie ciekawa w swoim bogactwie jest Jura Krakowsko – Częstochowska. Na jej Szlaku Orlich Gniazd znajdujemy linię zamków obronnych bądź ich ruin, zbudowanych w XIV wieku za czasów króla Kazimierza Wielkiego, który „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną.” Zamki w Mirowie, Bobolicach, Olsztynie, Złotym Potoku, Ogrodzieńcu, ostańce: Maczuga Herkulesa, Pieskowa Skała, rezerwat wodno- leśny w zakolu Odry, gdzie gniazda ptaków, a w Pszczynie żubry pszczyńskie, groty, jaskinie, szyby, hałdy, Pustynia Błędowska, bogactwo Parków krajobrazowych itd....Zamek na wzgórzu w Będzinie to końcówka Garbu Tarnogórskiego. Na szlaku tym znajdziemy wiele pałaców - budowli rezydencyjnych; Koszęcin, Pszczyna, Brynek, Zabrze – Skansen Górniczy, Browary książęce w Tychach , zabytkowe kopalnie w Tarnowskich Górach, w Gliwicach- Maszt radiostacji i wiele innych ciekawych obiektów.

Pan Prelegent zwrócił uwagę na Nikiszowiec i Giszowiec, niedaleko Katowic, gdzie znajdziemy całe zespoły domów z ciekawą architekturą z XIX w. Zachwyt wśród Słuchaczy wzbudziły budowle architektury współczesnej, sanktuaria, przykłady architektury drewnianej. które pojawiały się na ekranie z rzutnika.

Całą swoją opowieść ilustrował Pan E. Wieczorek pokazami krajobrazów przyrody, widokami budowli, które powstawały na przestrzeni dziejów Śląska od 7 wieków.

Pragnę podkreślić różnorodny i bogaty układ przedstawionych atrakcji turystycznych, który zafascynował obecnych i z pewnością zachęcił do podróżowania. Podziękowaniom nie było końca.

Pamiętajmy, że tylko dzięki przygodom człowiek osiąga sukces w poznaniu siebie i odnajduje sam siebie.

Opracowała Jadwiga Głogowska.

 

galeria zdjęć*