Wycieczka do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.
- Szczegóły
- Kategoria: Informacje
- Opublikowano: czwartek, 02, wrzesień 2021 10:47
- instruktor
- Odsłony: 981
„ISKRA MIŁOŚCI Z GÓRNEGO ŚLĄSKA''
( Juliusz Ligoń )
W dniu 31 sierpnia 2021 r. 16.osobowa grupa członków Piekarskiego UTW uczestniczyła w realizacji jednego z założeń naszego planu w programie pt. „PULS KULTURY – PIEKARY ŚLĄSKIE”. Naszym celem było zwiedzanie Muzeum Powstań Sląskich w Świętochłowicach, gdzie poznaliśmy historię Górnego Śląska z lat 1919 – 1921. Uczciliśmy tym samym 100 – lecie III Powstania Śląskiego.
Zachwyt wzbudził olbrzymi 4. kondygnacyjny gmach, a w nim wiele sal, w których zbiory udostępniono za pomocą nowoczesnych urządzeń informatycznych. Wspaniała ścieżka edukacyjna, składająca się z kilkunastu aplikacji, które prezentowały się na osobnych urządzeniach multimedialnych. Przed naszymi oczami przesuwały się obrazy z postaciami – które w różny sposób uczestniczyły w trzech powstańczych zrywach, bowiem temat przebiegu powstań śląskich jest bardzo złożony. W czasie filmów poznawaliśmy różne aspekty życia na Śląsku w czasie powstań. A historię swojej rodziny opowiadał Franciszek PIECZKA, z wielkim uczuciem i pięknym głosem wzbudzając wzruszenia i szybsze bicie naszych serc. Poznaliśmy głębiej śląski dom, codzienne życie, miłość, ubiór, szkołę, a przede wszystkim nowe wiadomości historyczne o Powstaniach Śl. w tym uzbrojenie, umundurowanie, plebiscyt, znaczenie działań Wojciecha Korfantego oraz konsekwencje Powstań dla naszej Ojczyzny, która budowała swoją niepodległość po 123 latach niewoli pod zaborami. Mogliśmy też czynnie uczestniczyć : zrobić sobie zdjęcie i wkleić swoją twarz w postać powstańca, głosować w plebiscycie, wyszukać nazwisko powstańca krewnego lub znajomego, usiąść w dawnej ławce w klasie z zielonym blatem i dziurką na kałamarz i wysłuchać lekcji historii, kupić „gyszynk” lub pamiątkę.
Uczestnicy wycieczki byli miło zaskoczeni i zadowoleni, gdyż wynieśli z niej wiele korzyści. Uważam również, że projekt Muzeum pozwala docierać do szerokiego grona odbiorców, szczególnie dla uczniów, którym historia oddala się w czasie.
Zachęcam do drugiego wyjazdu, który odbędzie się dnia 14 września. Zapisy i informacje w DDK w Brzezinach Śl.
Opracowała: J. Głogowska