Na stronie

"SENIOR NA WAKACJACH" - WYKŁAD

... Jeśli naszym przeznaczeniem

byłoby być w jednym miejscu,

mielibyśmy korzenie zamiast stóp...”

(Rachel Wolchin)

 

Pan mgr geografii Michał HANUS – prowadzi zajęcia Naszych Słuchaczy UTW na fakultecie :”Turystyka i rekreacja”. Przedstawiając przygotowania się Seniorów do podróżowania, zarówno po kraju jak i za granicą, przekonywał Nas, że podróżujemy nie po to, by uciec przed życiem, ale by życie nam nie uciekło.

W Poradniku dla Seniora, który Pan Prelegent przedstawił 4.03 2020 r. znalazło się mnóstwo wskazówek związanych z wyjazdami na wypoczynek. Do nich należą:

  • Przygotowanie się mentalnie do wyjazdu – cel wyjazdu i jego wytyczne.

  • Predyspozycje, jakimi dysponuje przyszły podróżnik.

  • Zebranie wszelkich informacji związanych z wyjazdem.

  • Podejmowanie działań minimalizujących własne słabości.

  • Skorzystanie z biura stacjonarnego w Miejskim Centrum Informatyki i Turystyki przy ul. Bytomskiej.

  • Samodzielne wyjazdy dają nieograniczone możliwości z wykorzystaniem internetu: duży wybór portali z ogromną ilością noclegów; zamówienie środków transportu – samolot, pociąg, autokar; portale oferujące wiele dodatkowych atrakcji na wycieczkach jednodniowych; czytać recenzje i opisy gości; bloki turystyczne dzielą się informacjami np. Stacja Bałkany, Busem w świat, Inter Ameryka i inne.

  • Co nas ogranicza w podróżach? Wyjazd w góry – schorzenia ortopedyczne; nad morze – nadciśnienie, zawroty głowy; ciepłe kraje – wysokie temperatury

          (40 stopni). Jednak do wyboru pozostało milion innych cudownych miejsc.

  • Ubezpieczenie : Karta EKUZ uprawnia do świadczeń w danym kraju ważna 5 lat oraz ubezpieczenie komercyjne. Sprawdzić w kilku punktach z powodu cen. Zabrać też apteczkę do walizki z lekami na infekcje i przeziębienia, na dolegliwości żołądkowe, coś przeciwbólowego.

Z 13. dobrych rad wybrałam:Wybrać dobrą walizkę lekką i wytrzymałą,

pakować do niej rzeczy od największej do najmniejszej, odkryć nowe zastosowanie przedmiotów, płyny, kremy dodatkowo zabezpieczyć w woreczkach , pudełeczkach.

Zabrać ubranie maksymalnie na 7 dni. Kluczowe rzeczy w bagażu podręcznym.

Oznaczyć swoją walizkę.

O czym powinni pamiętać Seniorzy w podróży. O dokumentach, o pieniądzach, o torebkach, o bacznej uwadze w poczekalniach, o zapisanych w notesie telefonach do osób bliskich, o dużym dystansie do nowo poznawanych osób w podróży, o zdeponowaniu cennych rzeczy.

Na zakończenie swojej bogatej wszechstronnej prelekcji Pan Michał życzył obecnym CUDOWNYCH PODRÓŻY. Podziękowaniem były oklaski i kwiaty.

Opracowała Jadwiga Głogowska

 galeria zdjęć*