„OCENA NALEŻY DO SPOŁECZEŃSTWA”. - wystawa grupy plastycznej"TĘCZA"
- Szczegóły
- Kategoria: Informacje
- Opublikowano: wtorek, 10, grudzień 2019 15:02
- instruktor
- Odsłony: 1226
„...Poezja, malarstwo, urocze igraszki wyobraźni
mają do umysłów wyższych nie ulegające
przedawnieniu prawa...”
(Honore de BALZAC)
Te słowa francuskiego powieściopisarza, autora „Komedii ludzkiej”, pozwalają nam stwierdzić, że pisanie, malowanie wypełnia życie, jest wręcz dopełniane życiem. Szczególnie malarstwo nosi wiele przekazów. Na obrazie możemy znaleźć radość, szczęście, zadowolenie, uśmiech, czasami też ból, zmartwienie. Pokazują to treści , kolory, plany na obrazie. O tym co ważne, a co mniej ważne mówią oglądającym formy przekazu, różne techniki.
Kolejny już raz, Grupa Plastyczna „Tęcza” naszego P UTW na przestrzeni 13. letniej działalności wystawia swoje prace malarskie. Tym razem w salonie wystawowym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bytomiu na Placu Sobieskiego. Wystawę można zwiedzać przez cały grudzień pod hasłem „OCENA NALEŻY DO SPOŁECZEŃSTWA”. Na wystawie znalazło się ponad trzydzieści obrazów koleżanek, które uczestniczą w pracach fakultetu pod patronatem DDK Piekary Śl.
Zebranych na otwarciu wystawy zaproszonych gości i autorów prac przywitała Pani Kierownik MBP w Bytomiu. Wyraziła zadowolenie z przygotowanej wystawy, która wzbogaci działalność biblioteki w tym okresie. O pracy osiągnięć koleżanek opowiadała Pani mgr Elżbieta Czarnecka, pod kierunkiem której pracuje grupa.
Panią Elę cechuje spokój, zrozumienie, duża empatia, akceptacja, a jednocześnie umiejętność wydobywania zdolności swoich wychowanek. Podkreślali to w swoich wystąpieniach: Ania Dembecka, Joasia Konarska, Usia Cesarz oraz Janek Baron, dziękując i wręczając kwiaty Pani Eli i Jadzia Głogowska – członkowie rady Słuchaczy PUTW.
Zwiedzając wystawę stwierdzaliśmy, że każdy obraz angażuje bez reszty myśli, wolę, wyobraźnię jego twórcy. Wydawało się, że malarz mówi prosto o rzeczach zawiłych, w przeciwieństwie do intelektualisty, który mówi zawile o rzeczach prostych.
Bycie artystą jest darem. Ktoś kiedyś powiedział, że jeżeli będziemy brać życie z punktu widzenia artystycznego, to nasz rozum jest sercem.
Zdarza się też, że artysta czegoś nie dopowie na obrazie z różnych przyczyn. Wtedy my – odbiorcy musimy to zrobić sami. W tym sedno kreatywności artysty i odbiorcy jednocześnie. A przekonacie się Moi Drodzy Słuchacze UTW zwiedzając wystawy prac naszych Koleżanek, a w tym roku akademickim były ich już aż trzy.
Zapraszamy, bo w tych działach ukryli się ich twórcy.
Dziękujemy wszystkim obecnym na otwarciu wystawy w Bytomskiej B P w dniu 5 grudnia 2019 roku.
Opracowała J. Głogowska