„Radość życia w wieku senioralnym „
- Szczegóły
- Kategoria: Informacje
- Opublikowano: czwartek, 13, kwiecień 2017 14:12
- Super User
- Odsłony: 1659
Pod takim tytułem przebiegał wykład mgr Barbary PRZYBYSZ – psychologa klinicznego, lekarza pracującego w naszym mieście. Zadaniem Pani Psycholog było ukazanie drogi życiowej człowieka, w której celem najważniejszym jest rozszerzenie swojej aktywności przez każdego z Nas. Skupiła się więc na omówieniu następujących zagadnień : sensu życia, stawianie sobie samemu różnych celów w życiu, zadań dalekich i bliskich. Prowadzą one do rozwoju osobistego każdej jednostki. A wszystko wynika z dobrostanu, do którego prowadzi samoakceptacja, relacje z innymi ludźmi oraz autonomia i samodzielność.
Pragnę tu posłużyć się cytatem z książki J. Czapińskiego pt. „Psychologia pozytywna”.
Autor uważa cytując innych psychologów, że Samoakceptacja to nie narcystyczna miłość własna ani powierzchowne przekonanie o własnej wartości, ale głęboki szacunek do samego siebie oparty o świadomość własnych pozytywnych i negatywnych cech.
Naszą świadomość niechaj określają słowa : żyję, jestem człowiekiem, jestem wyjątkowy.
Każdy słuchacz wykładu otrzymał od Pani Prowadzącej afirmacje, które winien powtarzać sobie w wielu sytuacjach, jakie stwarza mu życie , uwierzyć w nie i stosować.
Wybrałam kilka z nich nie stosując zasady ważności ani pierwszeństwa.
A więc: mam prawo być sobą, dbać o swoje interesy, odmawiać, popełniać błędy, robić to na co mam ochotę, przypisywać sobie zasługi, być zakłopotana. Jestem tak samo ważna jak inni ludzie, jestem warta miłości innych ludzi, jestem niepowtarzalna i bezcenna, jestem w stanie osiągnąć to, czego pragnę. Mam prawo do istnienia, wierzę w siebie. Chcę dawać wyraz swoim uczuciom, dbać o siebie, opiekować się sobą.
Mamy bowiem, jak podkreślała Pani Psycholog, wielką płaszczyznę a na niej wiele pól , które trzeba zagospodarowywać przez całe życie, aby być szczęśliwym i radosnym. Pozwoli nam to rozwijać siłę ducha, która w nagłym nieszczęściu będzie nam tarczą i pancerzem ochronnym.
Pani Wykładowczyni podała również szereg przykładów ludzi, którzy w dojrzałym życiu osiągnęli szczyt swoich talentów i marzeń, pozostawiając nam wiekopomne dzieła w różnych dziedzinach nauki i kultury.
Wykład Pani Barbary Przybysz dostarczył nam wielu przemyśleń i drogowskazów.
Serdecznie dziękujemy.
Drodzy Słuchacze UTW. Niechaj przyświeca naszej każdej chwili życia maksyma:
„… Nie można jednocześnie żyć i przypatrywać się życiu. Bo na świecie, jak w teatrze,
jest się albo aktorem, albo widzem…”
Opracowała : Jadwiga GŁOGOWSKA